Praca dla obcokrajowców – wymagane zezwolenia.
Osoby spoza Unii Europejskiej, EFTA oraz Szwajcarii, które chciałyby przebywać i pracować na terytorium Polski, potrzebują uzyskać zezwolenie na pobyt czasowy w Polsce i zezwolenia na pracę.
Istnieje również szereg innych dokumentów uprawniających do pracy i pobytu w Polsce. Przykładowo obywatele takich krajów Europy Wschodniej jak: Ukraina, Białoruś, Mołdawia, Armenia i Gruzja mogą korzystać z procedury uproszczonej, dającej możliwość legalnej pracy w Polsce – oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi. To oświadczenie może być wydane na okres maksymalnie 24 miesięcy.
Warto wspomnieć, że obywatele Gruzji, Mołdawii i Ukrainy, nie potrzebują wizy, by wjechać do Polski. Inaczej sprawa wygląda w przypadku pracowników z Białorusi i Armenii.
Jeszcze inne przepisy dotyczą obywateli Ukrainy, którzy przyjechali do Polski po 24 lutego 2022 r. , czyli po wybuchu wojny. Uchodźcy z Ukrainy, nawet jeżeli nie mają ważnych dokumentów pobytowych i chcą zostać w Polsce, otrzymują podczas rejestracji pobytu w urzędzie gminy lub miasta PESEL ze statusem UKR. Na podstawie przepisów o statusie UKR, mogą przebywać legalnie na terenie Polski, na razie do30.09.2025 r.
Osoby ze statusem UKR mogą legalnie podjąć pracę na podstawie jeszcze innego uproszczonego dokumentu – powiadomienia o powierzeniu wykonywania pracy obywatelowi Ukrainy. Inną możliwością jest też założenie własnej działalności gospodarczej.
W tym artykule omówimy jednak dokładnie kwestie związane z zezwoleniem na pobyt czasowy w Polsce oraz zezwoleniem na pracę w Polsce.
Czym jest zezwolenie na pobyt czasowy i jak je uzyskać?
Zezwolenie na pobyt czasowy, uprawniające do otrzymania karty pobytu czasowego, może być wydawane na okres maksymalnie 3 lat.
Jest wydawane nie tylko osobom chcącym pracować w Polsce, ale również ze względu na naukę, czy chęć dołączenia do rodziny, przebywającej juz na terytorium naszego kraju.
Jest wiele warunków, które trzeba spełnić, aby uzyskać zezwolenie na pobyt czasowy w Polsce. Przede wszystkim należy przedstawić legalne źródło dochodu. Trzeba też mieć środki finansowe na utrzymanie siebie i innych członków rodziny, jeśli nie mają innych dochodów.
Kolejny warunek to miejsce zamieszkania na terytorium Polski.
Osoby, które starają się o zezwolenie na pobyt czasowy w celu podjęcia pracy, potrzebują przedstawić w urzędzie umowę o pracę lub inny dokumentu potwierdzającego zatrudnienie.
Wniosek można zgłosić tylko na terenie Polski. Składa się go do odpowiedniego urzędu wojewódzkiego. Na decyzje nie powinno się czekać dłużej niż 3 miesiące, ale praktyka pokazuje, że jest z tym różnie. W przypadku odmowy warto odwoływać się do Urzędu do Spraw Cudzoziemców.
Czym jest zezwolenie na pracę i jak je uzyskać?
Zezwolenia na pracę jest dokumentem, na podstawie którego obcokrajowiec może legalnie rozpocząć pracę w Polsce. Co ważne, wniosek o zezwolenie na pracę składa do urzędu wojewódzkiego pracodawca chcący zatrudnić cudzoziemca, nie pracownik.
Następnie, pracodawca składa wniosek o wydanie zezwolenia na pracę dla danego obcokrajowca w urzędzie wojewódzkim. Wniosek zawiera wiele informacji, np. rodzaj wykonywanej pracy, wysokość wynagrodzenia, zakres obowiązków.
W przypadku pozytywnej decyzji, pracodawca dostarcza obcokrajowcowi zezwolenie na pracę wraz z umową o pracę (lub inną umowę o zatrudnienie) w jego języku, w kształcie zgodnym z polskim Kodeksem pracy.
Porada od Vitas Group: Specjaliści zatrudnieni w naszej agencji pośrednictwa pracy znają wszelkie niuanse prawne dotyczące legalnego pobytu i pracy w Polsce. Jeśli zainteresuje Cię któreś stanowisko pracy publikowane na naszej stronie, chętnie załatwimy wszelkie formalności związane z pobytem i pracą za Ciebie!
Jednolite zezwolenie na pobyt i pracę w Polsce
Jeśli zamierzasz przebywać w Polsce dłużej niż 3 miesiące i głównym celem Twojego przyjazdu jest praca, możesz starać się o “jednolite zezwolenie na pobyt i pracę w Polsce”. Pamiętaj jednak, że o to zezwolenie wnioskujesz ty, nie pracodawca.
To zezwolenie ma charakter ogólny i mogą się o nie starać osoby z różnymi kwalifikacjami – pracownicy niskiego i średniego szczebla, jak również wysoko wykwalifikowani.
Ważne, by pamiętać, że wyżej omawiane zezwolenia nie odnawiają się automatycznie.Jeszcze przed upływem ważności poprzedniego zezwolenia należy złożyć wniosek o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy, np. kolejnego jednolitego zezwolenia na pobyt czasowy i pracę.
Jeśli spełnia się odpowiednie warunki, można starać się zezwolenia bezterminowe, na przykład zezwolenia na pobyt stały lub zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego UE.
Warunki uzyskania zezwolenia na pobyt czasowy dla pracowników z Azji
Sprowadzenie pracownika z Azji do Polski jest związane z szeregiem formalności, różniących się w zależności od poszczególnego kraju. Zdobycie wizy i wszystkich koniecznych zezwoleń może zająć nawet 6 miesięcy. Mimo to wielu pracodawców w Polsce decyduje się tak długo czekać na pracowników z Azji, m. in. z powodu ich pracowitości i odpowiedzialności.
Jednak wszystkie wymogi prawne i organizacyjne związane z zatrudnieniem przybyszy z Azji przerasta najczęściej możliwości firm. Dlatego zazwyczaj zlecają poszukiwanie, legalizację pobytu i pracy, a nawet zapewnienie kwater pracowniczych wyspecjalizowanym agencjom rekrutacyjnym.
W przypadku pracowników z Azji nie ma możliwości skorzystania z uproszczonej procedury oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy. W tej sytuacji konieczne jest uzyskanie po prostu zezwolenia na pracę. Chodzi tu dokładnie o zezwolenie typu A.
Do otrzymania wizy w polskim konsulacie, kandydaci najczęściej muszą posiadać ważny paszport oraz załatwione przez polskiego pracodawcę zezwolenie na pracę w Polsce. Natomiast do uzyskania samego zezwolenia na pracę wymagane są m. in. umowa o pracę, zaświadczenie o niekaralności oraz dowód posiadania odpowiednich środków finansowych na utrzymanie się w Polsce.
Porada od Vitas Group: Zajmujemy się profesjonalnie od wielu lat sprowadzaniem pracowników z Filipin, Tajlandii, Indii, Nepalu, Bangladeszu, Kirgistanu i nie tylko. Procedury związane z legalizacją pobytu cudzoziemców z Azji i Europy Wschodniej nie mają dla nas tajemnic. Jeśli potrzebujesz utalentowanych i pracowitych ludzi do pracy w Twojej firmie, koniecznie zgłoś się do nas!