Komplet informacji o rynku pracy dla obcokrajowców w Gdańsku: możliwości, wyzwania i porady

Dlaczego Gdańsk jest atrakcyjnym miejscem pracy dla obcokrajowców?

Gdańsk to największe miasto liczącej ponad 1 mln mieszkańców aglomeracji Trójmiasta. Jest to 5-ty region w Polsce pod względem wysokości PKB na mieszkańca. Ze względu na położenie nad Bałtykiem, przyrodę i infrastrukturę wypoczynkową Gdańsk jest jednym z najbardziej atrakcyjnych miast do życia w Europie.

Badania pokazują, że cudzoziemcy oceniają Gdańsk, Gdynię i całą aglomerację Trójmiasta za bardzo atrakcyjne do życia i pracy. Trójmiasto nawet za czasów komunistycznych było otwarte na Świat i przybyszy z innych krajów ze względu na morską wymianę handlową.

Ten region wyróżnia się na tle innych zielenią, czystym powietrzem i wieloma możliwościami pracy.

Najbardziej rozwijają się tu usługi, w tym turystyka i logistyka, ale też przemysł stoczniowy, naftowy, meblarski, budownictwo oraz przetwórstwo rybne.

Rodzaje dostępnych ofert pracy w Gdańsku dla obcokrajowców

Gdańsk, jako jedno z najdynamiczniej rozwijających się miast w Polsce, oferuje wiele ofert pracy dla obcokrajowców. Duża część z nich to prace proste, nie wymagające doświadczenia i specjalnych kwalifikacji. Jednak bardzo wielu obcokrajowców w Gdańsku pracuje również jako specjaliści.

W Gdańsku buduje się dużo, a w sezonie letnim wzrasta zapotrzebowanie na pracowników w gastronomii i hotelarstwie. Nie można zapominać również o IT. Oferty pracy w tej branży znajdą zarówno programiści, analitycy danych, jak i managerowie projektów oraz osoby zajmujące się marketingiem internetowym.

Pracownicy z Europy Wschodniej i Azji w Gdańsku są chętnie zatrudniani w usługach i handlu, w licznych zakładach przemysłowych na różnych stanowiskach, w budownictwie, logistyce i IT.

Porada od Vitas Group: Sprawdź aktualne ogłoszenia o pracę w Gdańsku na naszej stronie! U nas znajdziesz oferty dobrych pracodawców, z którymi współpracujemy od wielu lat.

Jakie wymagania muszą spełniać obcokrajowcy ubiegający się o pracę w Polsce?

Obcokrajowcy spoza Unii Europejskiej mogą legalnie pracować w Polsce, jeżeli posiadają odpowiednie dokumenty uprawniające do pobytu, np. wizę pracowniczą bądź kartę pobytu.

Cudzoziemiec może postarać się również o zezwolenie jednolite, które uprawnia do zarówno pobytu czasowego, jak i pracy w Polsce.

Najczęściej podczas pierwszego przyjazdu do Polski to pracodawca zapewnia kandydatowi zezwolenie na pracę, zezwolenie na pracę sezonową bądź złoży oświadczenie o powierzeniu pracy cudzoziemcowi (dotyczy obywateli Ukrainy, Białorusi, Gruzji, Mołdawii i Armenii). Więcej na ten temat możesz przeczytać tutaj.

Znajomość języka polskiego w pracy w Polsce jest wymagana, gdy praca wiąże się z częstą komunikacją z klientami lub współpracownikami. W dużych polskich miastach w usługach i przemyśle brakuje rąk do pracy, dlatego firmy najczęściej rezygnują z tego wymogu. Do zdobycia zatrudnienia w wielu miejscach wystarcza komunikatywna znajomość języka angielskiego.

Jeśli ktoś planuje zostać na dłużej w Polsce, warto by zainwestował naukę języka polskiego. Zdecydowanie zwiększy to jego atrakcyjność na rynku pracy i pozwoli wykonywać bardziej złożone, a tym samym jeszcze lepiej płatne prace.

Czy warto korzystać z agencji pośrednictwa pracy?

Korzystanie z agencji pośrednictwa pracy podczas rekrutacji pracowników z zagranicy jest coraz częstszą praktyką. Procedury legalizacji pobytu i pracy obcokrajowców, mimo regularnie wprowadzanych uproszczeń, są wciąż dosyć skomplikowane. Do tego bardzo różnią się między sobą w zależności od kraju. Firmy obecnie starają się unikać tego obciążenia.

Agencje pracy tymczasowej zajmują się kompleksowo obsługą pracowników z zagranicy: rekrutują, legalizują ich pobyt, zapewniają zakwaterowanie i wspierają pracowników fachową pomocą przez cały okres obowiązywania umowy.

Również dla obcokrajowców profesjonalne agencje pośrednictwa pracy mogą być nieocenionym wsparciem. Nie tylko załatwiają wszystkie formalności, ale też pomagają w adaptacji do nowego środowiska zawodowego. Dbają też o wypłaty wynagrodzeń na czas i odprowadzanie wszystkich składek na ubezpieczenia społeczne.

Dzięki współpracy z profesjonalistami w dziedzinie rekrutacji, kandydaci mogą uniknąć wielu pułapek związanych z samodzielnym poszukiwaniem zatrudnienia.

Porada od Vitas Group: Jeśli wyjeżdżasz do Polski do pracy po raz pierwszy, koniecznie rozważ pracy przez profesjonalną agencję pracy. Najlepiej, by agencja miała biuro w mieście, w którym planujesz mieszkać. Unikniesz wielu formalności i będziesz mieć stałe wsparcie podczas całego, często nawet 2-letniego kontraktu.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *