Wielu Ukraińców przebywających i pracujących w Polsce, a w szczególności mężczyzn w wieku poborowym, zastanawia się, jak polskie urzędy będą podchodziły do wydawania zezwoleń na pobyt czasowy i stały oraz zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego UE po 30 września 2025 roku.
W 2025 roku możemy spodziewać się, że sytuacja związana z legalizacją pobytu Ukraińców będzie ewoluować. Nieznane są obecnie losy wojny i związanych z tym decyzji międzynarodowych. Wynik wyborów w USA skłania do myślenia o możliwym zamrożeniu konfliktu jeszcze w przyszłym roku. Dodatkowo, ze względu na deficyt rąk do pracy polskie władze prawdopodobnie chciałyby umożliwiać pobyt i pracę Ukraińcom w Polsce w jak najszerszym zakresie. Pytanie, czy będą mogły sobie na to pozwolić?
Jak donosi wiele źródeł, obecnie urzędy są w tych kwestiach trochę zdezorientowane. Prawdopodobnie z czasem pojawią się nowe regulacje prawne oraz zmiany w polityce migracyjnej, które wpłyną m. in. na możliwości uzyskania stałego pobytu czy rezydentury długoterminowej w Polsce.
Porada od Vitas Group: Jeżeli szukasz pracy i możliwości pracy w Trójmieście, chętnie pomożemy Ci w jak najlepszym uregulowaniu twojego statusu prawnego. Proces ten może być różny w zależności od indywidualnej sytuacji każdej osoby oraz zmieniających się przepisów prawa. Śledzimy zmiany na bieżąco i z pewnością znajdziemy najlepsze rozwiązanie dla Ciebie!
Jakie są nowe zasady pobytu obywateli Ukrainy w Polsce po ostatnich zmianach prawnych?
To, co obecnie wiemy na pewno to wydłużenie prawa pobytu obywateli Ukrainy w Polsce do końca września 2025 roku, o ile był on do tej pory legalny. Od 1 lipca 2024 r. obowiązuje nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy.
Dzięki nowym zapisom, zarówno uchodźcy z Ukrainy ze statusem UKR, jak i ci, którzy korzystają z wydłużonych zgodnie z prawem dokumentów pobytowych, mogą legalnie przebywać w Polsce do 30 września 2025 r.
Możliwości starania się o pobyt czasowy oraz karty pobytu dla Ukraińców – legalny pobyt w Polsce do 30 września 2025 r.
Obecne przepisy mówią, że jeśli obywatel Ukrainy przyjechał w okresie od dnia 24 lutego 2022 r. w związku z działaniami wojennymi legalnie do Polski i chciałby w niej pozostać, ma do tego prawo do dnia 30 września 2025 r.
Wielu ekspertów zaleca, by uchodźcy planujący zostać w Polsce na dłużej, już teraz lub najpóźniej na początku przyszłego roku starali się o zezwolenie na pobyt czasowy. Wszystko po to, by niezależnie od tego, jak dalej potoczy się wojna, mogli z wyprzedzeniem uprawomocnić swój pobyt w Polsce także po 30 września 2025 roku. Zmienione prawo pozwala również niepracującym członkom rodzin (w tym dzieciom) ze statusem UKR składanie wniosków o zezwolenia na pobyt czasowy.
Dobrą wiadomością jest też zapowiedziane w ustawie umożliwienie ukraińskim uchodźcom ze statusem UKR elektronicznego składania wniosków o 3-letnie karty pobytu. Warunkiem będzie posiadanie statusu UKR przez co najmniej 365 dni, wliczając dzień 4 marca 2024 r.
Data uruchomienia wniosków nie jest jeszcze znana. Ma zostać określona przez ministerstwo spraw wewnętrznych i administracji w najbliższym czasie.
Wydłużone wizy, karty pobytu i inne dokumenty pobytowe obywateli Ukrainy
Ukraińcom przebywającym w Polsce na podstawie wizy krajowej, której ważność kończyła się po 24 lutego 2022 roku, legalny pobyt został ustawowo przedłużony do 30 września 2025 roku. Należy jednak pamiętać, że w okresie przedłużenia wiza nie uprawnia do przekraczania granicy.
W ten sam sposób i do tej samej daty zostały wydłużone zezwolenia na pobyt czasowy, karty pobytu, wizy Schengen oraz zgody na pobyt tolerowany, które traciły ważność już po wybuchu wojny.
Również Ukraińcy posiadający Kartę Polaka, którzy przyjechali do Polski po wybuchu wojny i przebywali na terenie naszego kraju legalnie, mają przedłużone prawo pobytu do 30 września 2025 r.
Powiadomienie o powierzeniu wykonywania pracy obywatelowi Ukrainy – zmiana terminu
Zasady zatrudniania obywateli Ukrainy w najnowszej wersji ustawy zostały prawie bez zmian. W dalszym ciągu obowiązuje powiadomienie o powierzeniu wykonywania pracy obywatelowi Ukrainy. Jednak pracodawca ma na wysłanie powiadomienia do urzędu pracy nie 14, a 7 dni.
Powiadomienie o powierzeniu wykonywania pracy obywatelowi Ukrainy to nadal najwygodniejszy, nie wymagający opłaty urzędowej, sposób zatrudnienia obywateli Ukrainy. Należy pamiętać, że dotyczy ona wyłącznie tych Ukraińców, którzy legalnie przebywają w Polsce.
Do tego pracodawca może najpierw zatrudnić obcokrajowca, a dopiero w ciągu 7 najbliższych dni wysłać powiadomienie. Warto podkreślić, że jest to obecnie jedyna możliwa forma zatrudniania uchodźców wojennych z Ukrainy, którzy korzystają w Polsce z ochrony czasowej.
Do wykonywania pracy na podstawie oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi lub zezwolenia na pracę, obywatel Ukrainy potrzebuje dokumentu pobytowego, np. wizy, karty pobytu, pobytu w ramach ruchu bezwizowego (dotyczącego posiadaczy ważnych paszportów biometrycznych).
Nie wiadomo obecnie, jak będą kształtować się przepisy o zatrudnianiu i pobycie obywateli Ukrainy w Polsce po 30 września 2025 roku. Warto już teraz podjąć kroki do tego, by uzyskać odpowiednie zezwolenia np. na pobyt czasowy zapewniających legalny pobyt i prawo do pracy w Polsce także po 30 września 2025 roku.